کفش مناسب و استاندارد برای پیاده روی طولانی مدت ضروری است

بازدید: 24

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز کرد: کفش مناسب و استاندارد برای پیاده روی طولانی مدت به خصوص برای بیماران دیابتی ضروری است.

به گزارش وب دا، دکتر علیرضا موسویان با اشاره به اینکه بیماران دیابتی قبل از شروع پیاده روی طولانی مدت باید قند خون خود را کنترل کنند، ابراز کرد: وسط ساق پا تا پایین اندام تحتانی جز اندام پا است که نقش حیاتی در زندگی و تحرک فرد دارد.

فلوشیپ مچ پا، با بیان اینکه پای سالم هنگام راه رفتن محکم وبدون صدا است، افزود: بیماریهای دیابت، روماتیسم و مشکلات مادر زادی و... از جمله بیماریهای پا است که نیاز به درمان و پیشگیری دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه متاسفانه بعد از پیاده روی طولانی مدت بیماران فراوانی برای مشکلات پا مراجعه می کنند، افزود: در مسافرت های طولانی مراقبت از پا اهمیت دارد از همین رو بررسی کردن دقیق پا از لحاظ وضعیت انحراف پا، پوست، کفش مناسب موجب می شود پیاده روی سالمی داشته باشید.

وی با تاکید براینکه برای پیاده روی طولانی مدت کف کفش نباید باریک باشد یا کفش به راحتی تا نخورد، عنوان کرد: پشت کفش و قسمت قوس پا باید محکم باشد علاوه براین برای افرادی که احساس ناپایداری در مچ پا دارند بهتر است کفش ساقدار استفاده کنند.

دکتر موسویان با اشاره به اینکه زائرانی که برای پیاده روی دهه آخر صفر مشرف می شوند باید در هر مکانی که برای استراحت مستقر می شوند پای خود را از لحاظ سفت شدن پوست پا، قرمزی، زخم و یا عفونت بررسی کنند و در صورت وجود مشکلی به پزشکان مستقر در موکب مراجعه کنند، عنوان کرد: افراد دیابتی نیز بیشتر از ۲ ساعت کفش را در پا نداشته باشند و برای پیاده روی طولانی چند جفت جوراب نخی بدون کش و دو جفت کفش به همراه داشته باشند تا به تناوب کفش خود را تعویض کنند.

وی با بیان اینکه کفش مناسب و استاندارد برای پیاده روی طولانی ضروری است، بیان کرد: حدود ۳ سانتی متر پاشنه برای داشتن یک کفش سالم ضروری است بنابراین کفش های بدون پاشنه به هیچ عنوان برای پیاده روی طولانی توصیه نمی شود؛ همچنین پیاده روی بدون کفش اصلا توصیه نمی شود زیرا مشکلات متعددی را برای پا ایجاد می کند که از آن جمله می توان به زخم و عفونت پا اشاره کرد ، بنابراین پوشیدن کفش بدون جوراب یا پیاده روی بدون کفش یا با کفش نامناسب مشکلات متعددی برای افراد ایجاد می کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه بیماران دیابتی در صورت بروز قرمزی در پا و یا ایجاد یک زخم کوچک یک روز به خود استراحت دهند تا شرایط بیماری رو به بهبودی برود، گفت: توجه به زخم ، قرمزی ، تاول، سفتی پوست پا اهمیت ویژه ای داردکه زائران باید به این نکات توجه کنند علاوه براین بیماران دیابتی باید نکات مراقبتی بیشتری را در پیاده روی طولانی مد نظر قرار دهند.

وی با اشاره به اینکه بیماریهای قلبی وعروقی می تواند بر سلامت پا تاثیر گذار باشد، ادامه داد: شایعترین مشکل پا، صافی کف پا است که در بالغین در سنین بین ۳۰ تا ۵۰ سال ایجاد می شود و ممکن است علمکردتاندون ها را دچار مشکل کند از همین رو در برخی از اوقات اقدامات درمانی نیاز است.

وی با اشاره به اینکه احساس ناپایداری در مچ پا، خستگی زود رس، از جمله بیماریهای مچ پا هستند، ادامه داد: اگر ناراحتی بیشتر از سه ماه در پا ایجاد شود،  نیازمند اقدامات درمانی و دارویی است زیرا بیشتر مشکلات پا قابل پیشگیری و درمان است.