تاريخچه دانشكده بهداشت

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 


 
در حدود دهه 1320 در محل قبلی ساختمان دانشکده پزشکی واقع در خیابان دانشگاه، مدرسه‌اي به نام دبستان همت قرار داشت كه پس از چندي به آموزشگاه عالي بهداشت تبديل شد. اين آموزشگاه در دوم آذرماه سال 1328 رسماً به دانشكدة پزشكي مشهد تغيير يافت.
پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، اولین گروه دانشجویان در سال 1362 در مجتمع آموزشی و پژوهشی سازمان منطقه‌ای بهداری مشهد پذیرفته شدند. سال 1364 این مجتمع در رشته کاردانی بهداشت عمومی در دو گرایش بهداشت خانواده (دختران) و مبارزه با بیماری‌ها (پسران) دانشجو پذیرفت.
در سال 1365 با تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تشكيل دانشگاه‌هاي علوم پزشكي، آموزشگاه عالی پرستاری و مامایی نرجس با مجموعه آموزشی-پژوهشي پرستاری مامایی جرجانی وابسته به بهداری ادغام گردید و تحت عنوان دانشکده پرستاری، مامایی و علوم پیراپزشکی و بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد نام گذاری و در سال 1370 این دانشکده به دو دانشکده مستقل علوم پیراپزشکی و بهداشت و دانشکده پرستاری و مامایی تفکیک شد. محل دانشکده علوم پیراپزشکی و بهداشت ابتدا در بیمارستان قائم (عج) بود تا اینکه در بهمن 1380 به ابتدای خیابان فلسطین- بیمارستان شفای قدیم- منتقل شد.

مهمترين تغييرات رشته‌هاي مرتبط با بهداشت در اين دانشکده به شرح زير است:

• پذیرش اولین گروه کاردان بهداشت عمومی، پیرو مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1364
• پذيرش اولين دورة‌ دانشجويان در مقطع کارداني بهداشت محيط در سال 1366
• پذيرش اولین دوره دانشجویان کارشناسی ناپیوسته بهداشت عمومی در سال 1368
پذيرش دانشجو در مقطع كارشناسي ناپيوستة بهداشت محيط در سال 1382

پیرو مصوبه سفر اول استاني ریاست محترم جمهوری به استان، تاسیس دانشکده بهداشت در فروردين‌ماه سال 1385 در استان خراسان رضوي مصوب شد . وزیر محترم بهداشت، درمان آموزش پزشکی تصمیم متخذه در یکصد و هشتاد و دومین جلسه شورای محترم گسترش دانشگاههای علوم پزشکی کشور مبنی بر موافقت با تاسیس دانشکده بهداشت وابسته به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مشهد را ابلاغ نمود. در تاريخ26/9/1387 و همزمان با عید سعید غدیر خم دو دانشكدة علوم پيراپزشكي و بهداشت تفکیک گرديد و از اول مهرماه سال 1388 در ساختمان شمارة دو پزشكي سابق به عنوان يک دانشکدة کاملاً‌مستقل شروع به فعاليت کرد.
 
 
 
رؤساي دانشکدة‌ بهداشت از بدو تأسيس تا کنون :
 

جناب آقاي دکتر رضا خاني جزني دکتراي بهداشت حرفه اي از مرداد ماه سال 1387 تا شهريور 1389

جناب آقاي دکتر علي تقي پور دکتراي اپيدميولوژي از شهريور 1389 تا اردیبهشت 1393

جناب آقای دکتر محمد صفریان دکترای تغذیه از اردیبهشت 1393 تا کنون